ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Μινιατούρες Α112

Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #276

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Φαντάζομαι θα το έχετε ψάξει το θέμα! Νομίζω είναι καλή ιδέα να φτιάξουμε μια λίστα όσο γίνεται πιο πλήρη με όλες τις μινιατούρες Α112 που έχουν κυκλοφορήσει. Για κάποιους σαν κι εμένα που τα θέλουν όλα!

Αρχίζω πρώτος:

MINICHAMPS 1/43 μπλέ:


..και πράσινο:


STARLINE 1/43 Α112 Ε 1971 σε πολλά χρώματα όλα με λευκή οροφή (από 16-20 ευρώ):



Ένα πανάκριβο Abarth 3ης γενιάς της TRON. Κλίμακα 1/43. Αρχίζει από τα 90 ευρώ στο Ebay:
1:43 AUTOBIANCHI A112 ABARTH STRADALE ROSSA-TRON MODEL
Βέβαια τα μοντέλα της TRON υπάρχουν και σε κιτ γύρω στα 80 ευρώ, ενώ έτοιμα φτάνουν τα 170 ευρώ....

Το ίδιο από την EDISON γύρω στα 10 ευρώ, αλλά πολύ αξιοπρεπές:
Autobianchi A112 Abarth 1974 1:43

To ίδιο μοντέλο σε κλίμακα 1/24 το έβγαζε και η POLISTIL στην εποχή του, με τα δεδομένα της εποχής βέβαια όσον αφορά την ποιότητα. Απ'όσο έχω δει στο ebay φτάνει αρκετά ψηλά.

Από μεταγενέστερες γενιές έχω μόνο ένα πέμπτης γενιάς κόκκινο σε 1/24, πλαστικό κιτ της FUJIMI. Δεν έχω φωτό γιατί δεν το έχω φτιάξει ακόμη. Οι οδηγίες είναι στα Γιαπωνέζικα!

Εκτός από αυτό δεν έχω δει άλλα μοντέλα μεταγενέστερων γενεών, από τέταρτη και πάνω. Υπάρχουν;
Τελευταία διόρθωση: 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #292

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
Aγαπητε Niga

τον τελευταιο καιρο εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το συγκεκριμενο θεμα.

Υπαρχουν λοιπον αρκετες μινιατουρες τις οποιες αναφερω αναλυτικα

1. Μajorete a112 1/43 abarth 6th series
2. Polistil a112 elegant 2nd series 1/43
3. Polistil a112 elegant 2nd series weekend 1/43
4. Mebetoys 1/43 elegant 2nd series
5. Mebetoys 1/43 abarth 2nd series
6. Minichamps 1/43 abarth 2nd series (και απομιμησεις αυτου -  starline)
7. Minichamps 1/43 elegant 2nd series (και απομιμησεις αυτου - starline)
8. Polistil 1/25 abarth 1st series (ιδιαιτερα ακριβο ειδικα οταν διδεται με τη συσκευασια του)
9. Tron 1/43 abarth 3rd series (οντως πολυ ακριβο!!!)
10. Fujimi 1/24 a112 abarth 5th series (3 different versions)
11. Ενα πολυ μικρο και σπανιο Α112 το οποιο δινοταν σαν δωρο στη σοκολατα Kidder αυγο (kidder εκπληξη)!!!

Προσωπικα μου λοιπουν τα 8,9 και 11 αλλα συντομα πιστευω να τα εχω κι αυτα. Θα ειναι χαρα μου να στα δειξω και απο κοντα.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #295

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Μπράβο! Πλήρης καταγραφή! Ωραίος! Κάποια τα έχω δει στο ebay. Στην ουσία όλα εκτός από τα Minichamps, τα Starline και ίσως τα Fujimi είναι μοντέλα σύγχρονα του ίδιου του Α112 και λογικά δεν πρέπει να έχουν την λεπτομέρεια και την ποιότητα των σημερινών μοντέλων, έτσι δεν είναι;
Διαπιστώνω έλλειμμα των νεώτερων σειρών. Δεν υπάρχει καθόλου η 4η και η 7η σειρά! Το Fujimi δεν είναι σε βασική συλλεκτική κλίμακα και το Majorette.... δεν μπορώ να το φανταστώ αξιοπρεπές! Θα ήθελα να τα δω, ειδικά το Majorette που δεν έχω δει ποτέ σε κλίμακα 1/43!

Κι εδώ έχω μία απορία: λες ότι τα Minichamps και τα Starline είναι δεύτερης σειράς. Εδώ θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσετε κάτι που με μπερδεύει. Αν καταλαβαίνω καλά στη δεύτερη σειρά μόνο η βασική έκδοση έμεινε με μεταλλικούς προφυλακτήρες. Το Ε και το Abarth, πέραν των μηχανικών αλλαγών απέκτησαν πλαστικούς προφυλακτήρες. Δεν είναι σωστό αυτό; Αν ναι τότε αυτά τα μοντέλα πρέπει να είναι πρώτης γενιάς και μάλιστα τα Starline πρέπει να είναι το Ε που είχε λευκή οροφή.
Τελευταία διόρθωση: 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #298

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
Niga σωστος!!!

Τα starline οπως αναφερεις ειναι 1ης σειρας.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #299

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Μία διεξοδική παρουσίαση μοντέλων Autobianchi στο e-shop carmodel.net. Όσα είναι ροζ είναι εξαντλημένα:

www.carmodel.net/start.php?QVVUT0JJQU5DS...Oj48Oj48Oj4tMS08Oj4w

Τελικά υπάρχει και μοντέλο 4ης γενιάς:
www.carmodel.net/zoomPage.php?MTk1MzM8Oj...LTE5NTMzJywgJzAnKQ==
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Μινιατούρες Α112 16 Χρόνια 1 Μήνας πριν #303

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
πολυ ωραιο το site Niga αν και δεν τα εχει ολα.

Αυτο της 4ης σειρας δεν το ειχα δει ποτε και δεν ξερω τι ρολο παιζει.....Moy φαινεται πολυ μουφα και κακοφτιαγμενο. Αν παρατηρησεις οι ζαντες ειναι 3ης σειρας...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.