ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα.

Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #841

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Τα Autobianchi μας αλλά και όλα τα κλασσικά αυτοκίνητα θα είναι υπό διωγμό με τα νέα αντιρυπαντικά μέτρα που προτείνει το ΥΠΕΧΩΔΕ. Αν όλα τα αυτοκίνητα προ του 93 πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας 350 ευρώ καήκαμε! Και για όσους τα χρησιμοποιούν και στο κέντρο της Αθήνας ακόμη χειρότερα, αν απαγορευθεί η κυκλοφορία τους τις καθημερινές.

Ακόμη, τα όρια του δακτυλίου πιθανόν να αλλάξουν και όλοι οι δήμοι θα μπορούν να βάζουν περιορισμούς κυκλοφορίας κατά βούληση.

Πέραν του δυσβάστακτου τέλους κυκλοφορίας, θα υπάρχει λοιπόν και σοβαρός περιορισμός της κυκλοφορίας που σταδιακά πιστεύω ότι θα αυξηθεί, αν υιοθετηθεί και από άλλους δήμους.

Τι κάνουμε λοιπόν; καταθέτουμε πινακίδες και βγάζουμε Ι.Ο.; Ένα Autobianchi που δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί καθημερινά είναι εφιαλτικό σενάριο...

Προσωπικά είμαι πολύ προβληματισμένος. Το πήρα για να χαίρομαι την καθημερινή μετακίνηση με αυτό. Για να βγάλω πινακίδες Ι.Ο. πρέπει να δω σοβαρά το θέμα της αποκατάστασής του στην αυθεντική του μορφή. Αλλαγή καπώ και ζαντών είναι τα εύκολα. Με το χρώμα όμως; Ήδη μου ζήτησαν 1300 ευρώ για φανοποιία και βάψιμο στο ίδιο χρώμα. Δεν θέλω να αλλάξω χρώμα. Άραγε αυτό γίνεται αποδεκτό για έκδοση Ι.Ο.; 
Και με το Υ10 τι θα κάνω; Κόλαφος!

Τι σκέφτεστε εσείς;
Τελευταία διόρθωση: 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #842

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
Νiga απο τη στιγμη που χρησιμοποιεις καθημερινα το Α112 μαλλον θα εχεις προβλημα...
Εγω παντως δεν προτειθεμαι να πληρωνω 350 για να κρατησω πινακιδες μιας και δεν το κυκλοφορω καθημερινα. Το ιδιο πιστευω και οι υπολοιποι.
Προσωπικα, μιας και ειμαι στην ΕΟΟΕ το πιθανοτερο ειναι να καταθεσω πινακιδες αν και τις ηθελα για συναισθηματικους λογους..
Επισης θα ψαχθω και για αλλη λεσχη.
Παντως Niga μη σε προβληματιζει η κατασταση του αυτοκινητου σου για Ι.Ο. Εγω το θεωρω εξαιρετικο. Ανετα βγαζεις πινακιδες σε περιπτωση που εχεις συμπληρωσει τα χρονια. Μεχρι προτεινως δεχονταν αυτοκινητα παραγωγης μεχρι τελος του 81. Στην ΦΙΛΠΑ το ιδιο, αν και απο'οτι μου εχει πει ο Ηλιας (ο αγωνιζομενος..) εκει πρεπει να το εχουν αλλαξει μεχρι και για το 83.

Η αληθεια παντω ειναι οτι βλεπουμε αυτοκινητα με πινακιδες κλασσικου και των 3 λεσχων σε τραγικη κατασταση που θεωρω οτι προσβαλουν την εννοια του "παλαιου"  αυτοκινητου. Και δεν εννοω κακη κατασταση αλλα προκλητικη! Λιγο θελει για να μας παρει η μπαλα ολους.
Θα πρεπει οι λεσχες να γινουν αρκετα ποιο αυστηρες πιστευω αλλα για να γινει αυτο θα πρεπει να λαβουν και το αναλογο τιμημα! Και δεν ξερω αν εχουν τη διαθεση να το κανουν...

Παντως Niga τουλαχιστον για το Α112 μην ανυσηχεις. Με το σπαθι του μπορεις να το γραψεις οπου επιθυμεις. Ειδικα με καποιες εντελως επιδερμικες αλλαγες νομιζω οτι ειναι super! Οσο για το Υ10, βρισκεται στην ποιο αχαρη φαση του....Υπομονη. Αν τελικα αλλαξουν τα πραγματα καταθετεις πινακιδες και το κοιτας μεχρι να συμπληρωσει τα χρονια του....αλλιως 350 τον χρονο!!!

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #843

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
και μένω με τέσσερα κλασικά ή εν δυνάμει κλασικά αλλά χωρίς δεύτερο καθημερινό αυτοκίνητο.... Μια χαρά!
Γνωρίζω ότι το autobianchi μου ήδη δικαιούται πινακίδες Ι.Ο., αλλά μήπως τα τόσο πρόσφατα αυτοκίνητα τα ψειρίζουν περισσότερο; Γιατί σίγουρα έχει μικροατέλειες, αλλά κυρίως με απασχολεί το χρώμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #844

  • akrapovitch
  • Το Άβαταρ του/της akrapovitch
και εγω πιστευω οτι το autobianchi σου niga απο οσο φαινεται στης φωτο ειναι μια χαρα
ετσι και αλλιως  δυστυχως υπαρχουν και αυτοκινητα με ιο που ειναι σε αθλια κατασταση

aggelkos !!!!
απορια εσενα που ειναι σειρα 7 εχει ιδια omologation  με τα αλλα ?δικαιουσαι πινακιδες ιο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #845

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
Νiga μην σε απασχολει το χρωμα....μικρο το κακο δεν ειναι και φουξια.... :)

Akrapovich τα αυτοκινητα μεχρι παραγωγη τελος 83 βγαζουν καρτα FIVA. Αρα οριακα νομιζω οτι ειμαι ΟΚ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Νέα αντιρυπαντικά μέτρα. 15 Χρόνια 10 Μήνες πριν #846

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
ΕΟΟΕ το δεχεται,  ΦΙΛΠΑ νομιζω οτι το δεχεται επισης. Ι.Ο. ομςως δεν γνωριζω τι γινεται...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.