ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Autobianchi Junior A112B/2

Autobianchi Junior A112B/2 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #9977

  • econa
  • Το Άβαταρ του/της econa
Συμπάσχοντες καλώς σας βρήκα!!
Θα προσπαθήσω να περιγράψω το Autobianchi "ΤΟΒΙ" κατά τον 16 άχρονο γιο μου που με παρακίνησε να το ανακατασκευάσω.
Το εν λόγω όχημα πέρασε από τα χέρια του γαμπρού μου στον πατέρα μου στη γυναίκα μου μέχρι το 2006 που απέσυρα τις πινακίδες. Το έχω σαν παιδί μου μετά τους δύο γιους μου τα τρία σκυλιά τις τέσσερις χήνες τις δέκα κότες και τις δέκα γάτες.
Κρυφο-σαπίλες δεν έχει ευτυχώς, ο κινητήρας είναι μια χαρά μετά από ένα άνοιγμα και καθαρισμό του εκκεντροφόρου με όλα τα συνακόλουθα.
Δίσκο πλατό αλλαγή φρένα καθάρισμα ρύθμιση όλα τα Γαλικά καρπυρατερ, ντιστριμπιτέρ, καλοριφέρ δεν νομίζω να ξέχασα κάτι.
Τώρα έβαλα χέρι στα καθίσματα που ήταν χάλια και τούς γρύλους των παραθύρων. 
Ο ασθενής είναι στο χειρουργείο και προβλέπετε να δει το φως στο τέλος του μήνα. 
Σας ανεβάζω μερικές φωτογραφίες έτσι για να χαζεύουμε.. 
Τελευταία διόρθωση: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Autobianchi Junior A112B/2 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #9978

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
Καλως ορισες..!!

Ειναι πολυ ευχαριστο να βλεπουμε νεους φιλους!

Ωραιο το juniorακι σου και χιλια μπραβο που σε τετοιους καιρους προσπαθεις να
το αναβιωσεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Autobianchi Junior A112B/2 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #9980

  • econa
  • Το Άβαταρ του/της econa
Καλημέρα σας.
Αυτό που εντυπωσίασε εχθές και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας είναι η απλότητα και λειτουργικότητα του μηχανισμού ανύψωσης των τσαμιών.
Από όλα τα προτερήματα που είχε σαν όχημα το autobianchi - βλέποντάς το από τη πλευρά του μηχανολόγου, σχεδιασμός , κατασκευή λειτουργικότητα αντιλαμβάνομαι καθώς προχωρώ στο πόσο έξυπνα και λειτουργικά ήταν κατασκευασμένο.
Ο μηχανισμός λοιπόν δεν έχει γρανάζια συρματόσχοινα κλπ. όπως θα περίμενε κάποιος.
Αποτελείται από ένα μακρύ ελατήριο που στο εσωτερικό του σπίρα έχει κάτι σαν μαλλί?! προφανώς για να διατηρεί κάποια λίπανση που κινείται εσωτερικά σε κάποιο σωλήνα σχήματος Π.
Την κίνηση την δίνει η γνωστή μανιβέλα. Το παράθυρο πιάνεται στην μία άκρη του ελατηρίου και φυσικά ακολουθεί την κίνησή του.
Απλό λειτουργικό ελαφρύ εκπληκτικό!!
Ανεβάζω μερικές φωτο για την κατανόηση. 
Τελευταία διόρθωση: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.