ΚοινότηταΤο Forum μας

Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #767

  • aggelkos
  • Το Άβαταρ του/της aggelkos
στην πρωτη φωτο οπως κοιτατε παρατηρηστε το αριστερο φαναρι που ειναι γεματο νερο...

Παρεπιπτοντως ρε παιδια θελω να ρωτησω πως εισαγουμε φωτο μεσα στο κειμενο?
Σαν επισυναπτομενες χανουν πολυ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #768

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Φοβερή η ιστορία του A112 σου! Να επιστρέψει στα χέρια σου μετά από τέτοια περιπέτεια!

Για την επισύναψη φωτογραφιών εγώ τις ανεβάζω στο photobucket.com και μετά βάζω εδώ το τέταρτο από τα link που έχει εκεί η κάθε φωτογραφία.

Τα καθίσματα του Υ10 είναι από τα καλύτερα που έχω καθίσει ποτέ! Το κακό είναι ότι το ύφασμα fila στη θέση του οδηγού έλιωσε στην πενταετία και άντε να το ξαναβρείς! Από τότε είμαι με καλύμματα και ψάχνω καλό ταπετσέρη να μου δώσει μία λύση. (εννοείται να μου το ξαναφτιάξει ίδιο)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #769

  • veloce
  • Το Άβαταρ του/της veloce
  Παιδιά μπραάβο!!Νομιζω κανένας δεν θα μπορούσε να δώσει καλύτερα τον ορισμό της κλασσικής αυτοκίνησης και όχι μόνο ,από εσάς.Γιατί το ταξίδι συνεχίζεται και πέρα από τους δρόμους.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #772

  • james007
  • Το Άβαταρ του/της james007
Simfwnw me to veloce: Eilikrina mpravo sas... Pantws epeidi eimai nearotoros, ayto pou thaymazw sta paliotera aytokinita einai h xrhstikothta tous. gia paradeigma, shmera sth douleia katevhka...mia antipiriki zwnh ;P kai den vrike pouthena (to a112 exei poli kales gwnies, diafighs prospelashs ktl). Akoma ena pragma pou me gohteyei sta palaia aytokinhta einai oti o tropos leitourgias tous einai katanohtos, diladi me liges gnwseis episkeyazeis monos polla pragmata. Akoma skalizontas ta katalavaineis kai th filosofia ths kathe etairias, gia paradeigma ta gallika exoun polla misiria kolpakia ktl....Ayta, apo ena pitsirika sxetika. H alithia einai oti epeidi exw trela me ta aytokinhta panta hthela ena palio na skalizw....(olh h geitonia to xerei). Ayto to palio etixe na einai to a112. Panta sto dromo xazeya ta palia aytokinita, kai panta skeftomoun ti na parw.....Kai epeidi sthn ilikia mou metraei kai h figoura, poli goustarw pou to a112 travaei ta vlemmata opws mia Z4, fantasthte poso tha metraei ena 124 spider....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #774

  • veloce
  • Το Άβαταρ του/της veloce
Ολα όσα λέγονται είναι σωστά.΄Θέλω να βάλω τη κουβέντα μας κάτω από άλλο πρίσμα.Πιστεύω ότι όλοι σας έχετε νοιώσει έρωτα και πάθος για κάποιο άνθρωπο.Για αυτοκίνητο όμως?Καλές οι αναμνήσεις,τα αυτοκίνητα των φίλων του μπαμπα,της μαμάς των παιδικών μας χρόνων τέλος πάντων.Ξέρετε αυτά καμμιά φορά σε γυρίζουν σε καταστάσεις που σου θυμίζουν πόσο πολύ έφυγε ο χρόνος... και στεναχωριέσαι ενίοτε.Ποτέ όμως με τον έρωτα σου..Δε μπορείς να έχεις πολλούς όμως.Δύο,τρεις το πολύ όταν είναι δυνατοι και σημαντικοί.

  Έτσι και εγώ έχω ένα έρωτα.Μα πόσα αυτοκίνητα από τα καθημερινά που αναφέρθηκαν ποιο πάνω ,μπορούν να γίνουν έρωτες?Και πως μπορεί να ξεκινήσει ένας έρωτας για ένα αυτοκίνητο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: ...Αντιληψεις περι κλασσικων αυτοκινητων 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν #783

  • NIGA
  • Το Άβαταρ του/της NIGA
Εγώ πιστεύω ότι το οποιοδήποτε αυτοκίνητο μπορεί να γίνει έρωτας ή εμμονή. Όχι απαραίτητα επειδή είναι καλό αυτοκίνητο. Όλοι οι λόγοι που αναφέραμε παραπάνω μπορούν να δημιουργήσουν εμμονή. Παίρνω παράδειγμα από τον εαυτό μου. Όλη μου η ενασχόληση με το αυτοκίνητο και δη το παλιό είναι πολύ πρόσφατη. Δεν ξεπερνάει τα τέσσερα χρόνια. Πώς έγινε;
Παλιότερα τα αυτοκίνητα δεν με απασχολούσαν καθόλου. Όταν ήμουν εικοσάρης εκεί που όλοι τρελλαίνονται να αποκτήσουν αυτοκίνητο εγώ ονειρευόμουν σκάφη. Και ήθελα με τα πρώτα λεφτά που θα έβγαζα να πάρω σκάφος όχι αυτοκίνητο. Φυσικά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται. Αλλά το αυτοκίνητο ήταν ένα αδιάφορο εργαλείο. Οδηγούσα το Audi του πατέρα μου, μετά το Υ10, μετά ένα Renault 21, μετά το τωρινό μου laguna estate. Όλα είχαν κάτι που τα έκανε διαφορετικά και το αναπολώ αλλά ως εκεί. Φυσικά πάντα ονειρευόμουν την καρτ αίσθηση του Μίνι της θείας μου που μου το έδινε όταν ήμουν φοιτητής και βέβαια του Αutobianchi του γαμπρού μου. Αλλά ως εκεί.
Κι έπειτα όταν πήρα το laguna μου μπήκε η ιδέα να το βρω σε μινιατούρα. Και μετά μου άρεσε και σκέφτηκα να βρω και το audi. Εκείνη την εποχή είχε αρχίσει να χειροτερεύει η υγεία του πατέρα μου και σκέφτηκα ότι θα ήθελα να έχω σε μινιατούρα το αυτοκίνητο που θα μου θύμιζε τις καλές εποχές που ήταν νέος και δύνατός. E, αυτό ήταν! Η μινιατούρα του Αudi, που την βρήκα στο ίδιο χρώμα με το αυτοκίνητο του πατέρα μου με ξετρέλλανε. Κόλλησα. Άρχισα να αγοράζω και να διαβάζω οτιδήποτε σχετικό έβρισκα με αυτό το μοντέλο, ενώ παράλληλα συνέχισα να αγοράζω μινιατούρες επεκτεινόμενος στα αυτοκίνητα της εποχής των παιδικών μου χρόνων.
Σιγά - σιγά μου μπήκε ύπουλα η ιδέα να πάρω και ένα πραγματικό Audi ίδιο με του πατέρα μου. Μου πήρε ένα χρόνο να το τολμήσω. Βρήκα ίδιο. Το πήρα. Το έφτιαξα. Και τώρα φτιαγμένο και λαμπερό το θαυμάζω απεριόριστα. Έτσι προέκυψε αυτός ο έρωτας. Δεν μπορώ ποτέ να φανταστώ ότι θα βαρεθώ, θα μου φύγει η όρεξη και θα το πουλήσω ή θα το παρατήσω. Πάει κόλλησα για πάντα.
Ιδιόμορφη διαδρομή πράγματι. Μερικές φορές δεν με αναγνωρίζω. Τι δουλειά έχω εγώ με τα αυτοκίνητα σκέφτομαι. Εμένα πάντα μου άρεσε η θάλασσα!
Αλλά το μικρόβιο δουλεύει και δεν με αφήνει να ησυχάσω. Λίγο καιρό μετά άρχισα να ξεθαρρεύω περισσότερο. Αφού το έκανα μία φορά γιατί να μην το κάνω και δεύτερη; Κι ενώ η συλλογή μινιατούρων έπαιρνε μεγάλες διαστάσεις, τα βιβλία και οι γνώσεις για τα κλασικά αυτοκίνητα μεγάλωναν και άρχισαν να έρχονται στην επιφάνεια οι παιδικοί έρωτες: Citroen DS, Volvo Amazon, Mini, Citroen 2CV, Autobianchi, Renault 4L, Rover 2000, Peugeot 404.... H λίστα έχει μακρύνει πολύ. Εϊχα σταμπάρει ένα Ford Taunus 12M. Ήταν το πρώτο μας αυτοκίνητο. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν ένα καλό αυτοκίνητο. Αλλά είχα πλέον άλλη οπτική και ... είχα κολλήσει! Και τελικά έφτασε στα χέρια μου. Δεν το έχω ανακατασκευάσει ακόμη, αλλά το γυάλισμα που έχει φάει δεν περιγράφεται. Κόλλησα και μ'αυτό. Κι ας φοβάμαι να το πάω πάνω από 80.

Η συνέχεια είναι γνωστή. Α112. Και ίσως να υπάρχει και άλλο μέλλον. Έτσι λοιπόν ξεκίνησε για μένα αυτή η υπόθεση. Κι ενώ υπάρχει το Audi πάνω απ'όλα και τα υπόλοιπα αδυνατώ να με φανταστώ να τα αποχωρίζομαι. Δεν μπορώ να δώσω κάποιο για κάποιο άλλο καλύτερο....
Τελευταία διόρθωση: 15 Χρόνια 11 Μήνες πριν από .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.